Беріг кожну нашу душу. До 105-річниці з дня народження Тараса Бульби-Боровця.

Тарас Бульба-Боровець, 1945р.

Тарас Бульба-Боровець, 1945р.

Тарасові Бульбі-Боровцю, на мій погляд, не пощастило з датою народження – 9 березня.  Усі в цей день вшановують Великого Кобзаря. І навряд чи хто згадує про поліського отамана – засновника УПА. А згадувати варто, бо багато чого повчального було в його житті. Особливо гідне уваги його кредо «зберігати, як око, кожну нашу душу», яке він перейняв від свого діда Юліана і намагався дотримувався в надзвичайно складних обставинах війни. 

На початку 1930-х років його, уродженця села Бистричі на Волині (нині це Березнівський район Рівненської області), який за панування тут Польської держави піднявся у трудовій кар’єрі від від робітника-чорнороба до високої посади майстра-каменяра, вразили відчайдушні втікачі з підрадянської України. Вони, незважаючи на стрілянину прикордонників, бігли наосліп через непрохідні багна та ліси за межі СССР. Несли на плечах поранених та побитих дітей, тягли покалічених, обдертих до наготи жінок. Це були не буржуї, не колишні урядовці, не куркулі, а звичайні робітники й селяни. Тим, хто цікавився, вони розповідали, як їх в СССР під час колективізації грабували: відбирали худобу, землю, реманент, доводили до голодної смерті. А київське радіо трубило про справжній совєтський рай.

Тарас Боровець за допомогою розвідника Генштабу військового міністерства УНР на вигнанні, полковника Івана Литвиненка 1932 року нелегально переходить польсько-радянський кордон, аби на власні очі переконатися, що ж там робиться в Україні за Збручем. Відвідує Житомир, Київ та Харків. І ось яка картина відкривається перед ним: «Цілі області абсолютно спустошені, покриті бур’яном. Мільйони людей попухли від голоду, а гори хліба гниють на залізничних станціях. Трупи та півмертві люди валяються, наче після чуми, по селах, стежках, полях та дорогах. Серед розвалених румовищ вчорашніх чудових осель не своїм голосом виють сухоребрі собаки… Їх господарів вивозять кудись цілими ешелонами, відділяючи жінок від чоловіків та дітей від батьків. Деякі села та райони ставлять розпачливий спротив, але чекісти пацифікують їх танками та гарматами, і все це в «мирний час соціалістичного будівництва»… Комсомольські бригади, наче сарана, гасають по всіх селах та кутках. Налітають хмарами на поодинокі господарства, грабують чесних трударів села. Розвалюють печі та комини в хатах, шукаючи хліб для «пролетарської держави»…

«В Житомирській області,- зазначає він,- були мої кревні по матері. Я хотів їх відвідати, але з їх скромної оселі не лишилося ні сліду. Мого двоюрідного брата вивезли на Сибір. Старого діда, бабу та дружину з семилітньою дитиною серед зими викинули з хати. Розвалили піч та комин, повибивали всі вікна та двері. Вони примостилися в яру, в «собачій ямі»…

«Людожери»- так назве він свою книгу про більшовицьких організаторів голодомору в Україні і поклянеться усі свої сили віддати на боротьбу за свою суверенну державу, в якій не буде місця безбожній владі комуністичних пройдисвітів, які замість свободи — несуть жахливу неволю, замість добробуту —  злидні та фізичне винищення нації, замість культури — примітивне, дике варварство, замість диктатури пролетаріату — безконтрольну диктатуру банди партійних паразитів над трудящими масами.

Донині нащадки губителів українського люду голодом, репресіями та депортаціями з неймовірною злобою таврують у російських шовіністичних виданнях отамана Бульбу-Боровця за те, що з вибухом німецько-радянської війни у місті  Сарни Рівненської області роззброїв радянську міліцію і взяв владу у свої руки, добився від командувача 213-ї німецької охоронної дивізії генерала Карла Кітцінгера посади начальника окружної міліції, права формувати партизанські відділи «Поліської Січі» для очищення північної частини Рівненщини і Житомирщини від залишків радянських військ, енкаведистських груп, червоних партизанів-підпільників, а також призначати тут тимчасові цивільні адміністрації.

Але ці полум’яні продовжувачі традицій Ярослава Галана ціпеніють, коли дізнаються, що поліський отаман ставив перед тим же генералом Кітцінгером вимогу визнати УПА «Поліську Січ» українським військовим формуванням, а на знак протесту проти перетворення її на поліційний підрозділ ліквідує її, а сам з частиною вояків переходить у підпілля і оголошує німцям війну.

І тут зацикленим на радянській пропаганді писакам приходять на поміч дослідники начебто з розряду об’єктивних, які знаходять в архівах відомості про те, що «Боровець виділився успішною боротьбою проти розрізнених більшовицьких груп», а це, мовляв, свідчить про його запопадливість перед окупантами та про «жорстокість» до своїх же братів, які були і серед червоноармійців, і серед енкаведистів, і серед компартійців та радянських активістів. Правда фактів «жорстокості», як правило, вони не називають. Тож доведеться виконати за них цю неприємну роботу.

Розповідає Євген Симонович: «У 1941 році січовики впіймали більшовицьку втікачку Анну Сафонову, дружину брата депутата Сафонова (1939-1941рр.) із села Доротичі Сарненського району (нині частина міста Сарни – прим. ГІ “ПС”). У неї були гріхи перед односельчанами і перед Україною, тому й тікала з більшовиками. Тарас Бульба (Боровець) допитав її і, незважаючи на жорстокість часу, відпустив. Мало того – звелів нагодувати її  і видати їй необхідні документи. На прощання сказав: «Їдьте додому та більше ніколи не робіть людям зла… Хоча вам  більше вже й не буде такої нагоди, щоб робити зло». На жаль отаман помилився. Бо та людина, коли її після приходу в 1944 році радянської влади поставили головою Доротицької сільради, ще таки багато наробила людям зла, не одну дитину осиротила».

Історик Сергій Стельникович у своїй книзі «Український національний рух опору Тараса бульби-Боровця: історичний нарис» зазначає, що комендантом української поліції в Олевську під час перебування тут «Поліської Січі» був призначений Д.Демчук, який до цього моменту був червоноармійцем.

Тут же знаходимо і інші факти «запопадливості перед окупантами»: «Для забезпечення потреб військових формувань «Поліської Січі» у продуктах харчування для місцевого населення були встановлені чітко визначені податкові збори натурою. Так, наприклад, із вимолочених колгоспними господарствами зернових сезону 1941р. вимагали забезпечити посівний фонд, здати 10 відсотків для держави, а решта розподілялася серед населення. Для картоплі також вимагалося виконати посівний фонд, 20 відсотків здати для держави, а решта розподілялася серед населення».

Агов, сучасні підприємці і бізнесмени, розкажіть скільки відсотків ви у мирний час віддаєте державі зі своїх доходів?

Летить у Бульбу-Боровця каміння і від великих патріотів. Мовляв, у нього була «анархія», «брак дисципліни». Що правда, то правда. В отамана не було військових гарнізонів, козаки часто жили по хатах, аби не створювати проблем із обігрівом та харчуванням.

А «брак дисципліни» в отамана підтверджують брати поляки. Так, Гжегож Мотика в книзі «Українська партизанка1942-1960» пише: «Коли в лютому 1943 року в Бистричах пограбували коваля Шенгера, Боровець упіймав злодіїв і скарав їх на смерть». Про яку «дисципліну» при такій «поблажливості» отамана до злодіїв можна говорити?

Націоналісти-радикали дорікають Бульбі-Боровцю відсутністю масштабних операцій, малою кількістю знищених окупантів та «переговорною манією». І від цього нікуди дітися.

Не маючи великих і добре озброєних регулярних підрозділів, весною 1942 року, коли гітлерівці почали масово вивозити українське населення на роботи до Рейху, Бульба ділить наявні «літаючі бригади» на малі оперативні групи від 5 до 10 осіб, які розсилає по всьому Поліссю і влаштовує контртерор німецьким адміністраціям. Повстанці нападають на склади продовольства, молочарні, «державні господарства», реквізують продукцію для потреб УПА, підривають автомобілі з урядовцями, адмінбудинки і безслідно зникають. Діють «з-під землі і під землю».

Тісно контактуючи з українською поліцією на німецькій службі, бульбівці одержують від неї зброю, набої, медикаменти, інформацію про каральні експедиції. Поліцаї попереджують тисячі молодих людей, яким загрожує набір на роботу до Німеччини або арешт гестапо. Відтак, з Рівненщини та Волині за роки окупації гітлерівці вивезли найменше остарбайтерів серед усіх областей України.

Через добре налагоджену розвідку та  блискавичність дій партизанських бригад не були кровопролитними Шепетівська  (заволодіння залізничним вузлом,  визволення остарбайтерів, вилучення зброї, боєприпасів, награбованого майна) та Тучинська (вивезення друкарні) операції.

Проте офіцер німецької розвідки Ганс Кох у своїй книзі спогадів таки змальовує епізод знищення Бульбою-Боровцем 1943 року близько 200 німецьких курсантів та офіцерів-заручників, яких отаманові не вдалося обміняти на заарештованих гестапо українських патріотів.

Справді, Бульба-Боровець нічого особливого не виграв на переговорах ні з червоними партизанами, ні з поляками, ні з гітлерівцями. Останні після чергового раунду ще й заарештували отамана та відправили до концтабору Заксенхаузен. Але Бульба йшов на переговори, аби не допустити бездумного знищення один одного.

«П’ять по дванадцятій» назвав Улас Самчук творення Української національної армії під командуванням генерала Павла Шандрука в останні місяці війни на території конаючого Третього рейху. Проте такої нагоди не відкинув отаман Бульба-Боровець. Він стає командиром групи спецпризначення в УНА. Витягує з таборів  радянських військовополонених, збирає тих, хто волею чи неволею потрапив на німецьку службу, готує з них десантників і перекидає їх з радянської в американську окупаційну зону, аби вони не потрапили до рук смершівців, де на них чатувала вірна смерть.

Здається до кінця своїх днів Тарас Бульба-Боровець не позбувся таких вад, як авантюрність, бажання перебільшувати свої подвиги, бути в ореолі слави. Однак усе це виглядає надто мізерним у порівняні з його відчайдушною сміливістю та справжнім батьківським захистом тисяч українських життів «у врем’я люте».

Іван Ольховський

Долучайтесь до сторінок ГІ “Поліська Січ” в соціальних мережах ВКонтакт і Facebook, та підписуйтесь на канал YouTube.

По темі:
Коли виникла Українська Повстанська Армія?
Галина Кухарчук. Секретарка Бульби-Боровця
Отець Михайло Симонович – перший душпастир УПА
Спогади сина першого душпастиря УПА, дисидента, Євгена Симоновича
Відеоспогади Миколи Євстафієва, працівника друкарні Бульби-Боровця

 


Опубліковано у НеПідшите | Теґи: , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.
Comments:

1 коментар до Беріг кожну нашу душу. До 105-річниці з дня народження Тараса Бульби-Боровця.

  1. Пінґбек: ГІ “Поліська Січ” відзначала Покрову в смт Рокитному на Рівненщині | Поліська Січ

Напишіть відгук