В Києві презентували нові 5 томів “Літопису УПА”

На фото учасники презентації чергових томів "Літопису УПА", історики: Олександр Пагіря, Володимир Ковальчук, Микола Посівнич та Володимир Іванченко

На фото учасники презентації чергових томів "Літопису УПА", історики: Олександр Пагіря, Володимир Ковальчук, Микола Посівнич та Володимир Іванченко

В книгарні “Є” 19 березня 2013р., відбулась презентація останніх томів (16-20) з нової серії видавництва “Літопису УПА”.

В презентації взяли участь кандидат історичних наук, президент фонду “Літопис УПА” Микола Посівнич і упорядники Володимир Ковальчук, Володимир Іванченко та Олександр Пагіря.

Володимир Ковальчук, презентував 16-й том Літопису, упорядником якого він є.  До 16-го тому “Волинь і Полісся у невідомій епістолярній спадщині ОУН і УПА. 1944-1954 рр.” включено 281 діловий лист, а також низку фрагментів, розсекречених Службою безпеки України в 2009-2011 роках.

Уперше в історіографії оприлюднюються невідомі листи Романа Шухевича, Василя Кука, Петра Федуна, Дмитра Клячківського та багатьох інших ключових фігур ОУН і УПА. Також в цьому томі представленні документи, що стосуються діяльності “спецбоївок” НКВС, які займалися дискредитацією українського національно-визвольного руху на Поліссі.

Відповідаючи на запитання читачів, Володимир Ковальчук наголосив, що документи, в “Літописі УПА”, друкуються без будь-якої цензури, в тому вигляді, в якому отримані з архівів. В той час як документи стосовно УПА в сусідніх країнах піддаються жорсткому цензуруванню, в політичних інтересах. Для прикладу, Ковальчук, навів збірку документів видану в сусідній Білорусі: “ОУН-УПА в Беларуси. 1939-1953 гг. : Документы и материалы”. Як зазначив  український історик, в збірці виданій у Білорусі, документи скороченні подекуди до одного речення.

18-й том присвячений визвольній боротьбі УПА в Наддніпрянській Україні, має назву:  “Діяльність ОУН та УПА на території Центрально-східної та Південної України”. Збірник презентували його упорядники Олександр Пагіря та Володимир Іванченко.   До збірника увійшли нещодавно розсекречені Службою безпеки України документи та матеріали українського резистансу про діяльність українських повстанців у Великій Україні в 1942-1952 роках.

17, 19 і 20 томи презентував Микола Посівнич.
Назва 17-го тому — “Осип Дяків-Горновий. Документи і матеріали”. Книга включає творчу спадщину та листування цього провідного публіциста України 1940-х років, члена Проводу ОУН та керівництва Української Головної Визвольної Ради. Упорядник книги: Володимир Мороз.

В 19-му томі “Підпілля ОУН на Буковині. 1943-1951. Документи і матеріали” опубліковані невідомі раніше інструкції, звітно-інформаційні документи оунівських структур Буковини, документи Служби безпеки а також документи радянських органів державної безпеки, що вели боротьбу з українським визвольним рухом. Упорядник книги: Дмитро Проданик.

20-й том “Воєнна округа УПА “Лисоня”. 1943-1952. Документи і матеріали” містить документи і матеріали військового штабу та окремих підрозділів військової округи УПА “Лисоня”, як також звітно-інформаційні документи структур ОУН, що висвітлюють український визвольний рух на території Тернопільщини. Упорядник книги: Сергій Волянюк.

Упорядники також відповіли на запитання читачів. Зокрема піднімались питання щодо “ксенофобії” в лавах УПА, знищених радянськими спецслужбами документів стосовно визвольного руху, та Волинської трагедії 1943р. Відповідаючи на останнє запитання, Микола Посівнич звернув увагу, що найбільше в сучасній Польщі спекулюють на Волинській трагедії польські ультра-праві сили, котрі як і російські шовіністи хочуть поділу України. З цього приводу український історик нагадав, польським шовіністам, історичну закономірність: відразу після поділу України, відбувається декілька поділів Польщі.

Нові томи “Літопису УПА” можна придбати в мережі української книгарні “Є”.


Опубліковано у НеПідшите. Додати до закладок постійне посилання.
Comments:

Напишіть відгук