70-ті роковини загибелі курінного УПА “Лайдаки”

Могила курінного УПА "Лайдаки" (Максима Скуби), в с.Літвиця Дубровицького р-ну Рівненщини. Хрест виготовлено і встановлено зусиллями БІ "Героїка".

Могила курінного УПА "Лайдаки" (Максима Скуби), в с.Літвиця Дубровицького р-ну Рівненщини. Хрест виготовлено і встановлено зусиллями БІ "Героїка".

16 березня 2014 року патріоти Дубровиччини приїхали на Літвицьке сільське кладовище, щоб вшанувати пам’ть командира УПА загону ім.Колодзінського Микити Скуби псевдо “Лайдака”, 1916 р.н., уродженця села Бичаль Костопільського району, котрий загинув 11 березня 1944 року в бою з НКВДистами, біля сіл Біле та Луко Володимирецького району.
Повідомляє активіст Олександр Задорожний на сайті “34100.net“. 

Поховали “Лайдаку” так як він заповідав на Літвицькому цвинтарі. Літвицький поет Анатолій Щур прочитав вірш присвячений “Лайдаці” написаний кілька років тому:

Лайдако, встань! Жива ще Україна,
Хоч не така, як мріяв ти колись.
Немає в нас ще дружньої родини,
Дороги наші знову розійшлись.
В старому лісі, де гора висока,
Ростуть дуби, шумить сосновий бір.
Тут табором в війну стояв Лайдака –
Полісся нашого він мужній командир.
Він воював за волю України,
Нарівні вів бої на два фронти.
Героєм був, героєм і загинув,
Та ворогів не зміг перемогти.
В затишному куточку серед лісу,
У Літвиці – селі, яке він так любив,
На древньому і рідному Поліссі
Себе він поховати заповів.
Давно пройшли роки буремні,
Та ще нових не видно берегів.
Загинув ти, Лайдако, не даремно.
Ми подолаєм наших ворогів!

Пам’ятний знак на місці криївки в котрій 1 грудня 1950 року, дали свій останній бій повстанці: підрайоновий  Курач Василь Петрович пс. “Сафрін”, Довжик Олександр Іванович “Орлик” та Грицюк Володимир Кирилович “Лісовий”.

Пам’ятний знак на місці криївки в котрій 1 грудня 1950 року, дали свій останній бій повстанці: підрайоновий Курач Василь Петрович пс. “Сафрін”, Довжик Олександр Іванович “Орлик” та Грицюк Володимир Кирилович “Лісовий”.

Після вшанування світлої пам’яті легендарного командира (“Лайдака” є головним героєм художньо-історичного двотомника Петра Вороб’я “Заграва” та “Відблиск”) та козаків, котрі поховані поруч, патріоти вирушили в урочище Слєпетювка, за селом Вільне (історична назва Яцулі), щоб побачити стан пам’ятного знаку встановленого на місці криївки в котрій 1 грудня 1950 року, дали свій останній бій повстанці: підрайоновий проводу ОУН Дубровиччини Курач Василь Петрович пс. “Сафрін” 1925 р.н., уродженець села Грицьки, Довжик Олександр Іванович “Орлик” 1928 р.н., уродженець села Нивецьк, та Грицюк Володимир Кирилович “Лісовий” 1929 р.н., уродженець села Замороченнє (нині Лісове).

Лунки довкола пам’ятного знаку, котрі залишають після своєї чорної роботи незаконні видобувачі бурштину, змушують задуматися, чи є щось святіше грошових знаків у старателів…

Із звіту заступника “Лайдаки” сотенного”Ярка” :

“ЗВІТ ч.7 з діяльності за м-ць березень 1944 р.

Дня 11.03. загинув к-р загону друг Лайдака та кулеметник Бора. Цього ж дня помер від ран санітар Крейсер та к-к Гав’ядина попався в руки більшовикам.

Оперативні дії:

а) Оперативно група в складі 50-ти людей, яку очолив к-р Лайдака 1 березня відійшла на Морочанщину. До неї долучилася одна чота Євгена, бувшої сотні Пархоменка. Дня 3 березня на цей відділ нападають большевики на Маломорочанських хуторах. К-р Лайдака веде до проти наступу. Більшовики тікають. Ранено Шматова – к-ра отряду і його захоплено в полон. Здобуто одну фінку і пару сотень набоїв до фінки і мавзера, 60 мін до сотенного міномета. Рівно ж 2-ві фіри таборових та 11 верхових конів.

9.03. большевики атакують нашу заставу. Впав к-р взводу решту комунарів втікла. Здобуто одного кріса. Розвідка донесла що одного трупа підхопили р большевики. 9.03. к- р Лайдака з 15 кіннотчиками зустрівся з розвідкою червоних  (13 кіннотчиків) коло села Річиці Морочанського району, зловлено к-ра розвідки та двох вбито здобуто 2 фінки та одного кріса, 8 верхових конів. Зловлений був це кацап Козлов Євгеній – ком-р розвідочного взвода 3-го батальйону Фьодорова Чернігівського.

11.03. на хуторах с. Білого під лісом наша кіннота наскочила на розвідку червоних. По пару стрілах червоні здалися думаючи, що фронтова частина. Було їх десять чоловік лише один втік. Здобуто чеського кулемета, фінку та шість крісів. Кажуть нам, що зараз має йти рота НКВДистів призначених на Любашівський повіт. Зроблено засідку, розпочався бій. Здобуто поле бою на якому большевики лишили 12 трупів зі зброєю. Здобуто фінку і 11 крісів. З нашої сторони впав к-р Лайдака та кулеметник Бора. Ранено чотового Араба та к-ків Очкіса, Мішу та Золотоношу.”

Учасники вшанування курінного УПА “Лайдаки”, на 70-ті роковини від його загибелі в бою з московсько-більшовицькими окупантами.

Учасники вшанування курінного УПА “Лайдаки”, на 70-ті роковини від його загибелі в бою з московсько-більшовицькими окупантами.


Влітку 2011 року за участі товариства пошуку жертв війни “Пам’ять” було встановлене точне місце поховання Микити Скуби, а восени 2011 року, Благодійним Фондом “Героїка” та місцевим патріотам, встановлено козацькі хрести курінному УПА “Лайдаці” та козакам похованим поруч.

Долучайтесь до сторінок ГІ “Поліська Січ” в соціальних мережах ВКонтакт і Facebook, та підписуйтесь на канал YouTube.

По темі:
В с.Літвиця відбулася урочиста панахида біля поховань вояків УПА


Опубліковано у НеПідшите | Теґи: , , , , , , , , , , , , , , , , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.
Comments:

Напишіть відгук