Встановлено фотообраз начальника штабу УПА Бульби-Боровця Леоніда Щербатюка-Зубатого

Днями працював над архівними матеріалами СБУ, що стосуються збройних формувань Тараса Бульби-Боровця. Гадав, там давно усе цінне вибрано і опубліковано відомими істориками. Тим більше, що надали в користування кастрований електронний варіант справи отамана. І ось, очам своїм не вірю,  переді мною «Агентурное донесение от источника «Горенной» від 6.2.1945 року, яке прийняв заступник начальника 2 відділу УНКГБ РО (Рівненської області) майор Соколов.

Робота агента полягала в упізнанні отамана Тараса Бульби-Боровця і його побратимів. Йому  надали 17 знімків. (У справі їх, звичайно, немає. Очевидно, розікрадено, передано в інші інстанції або доступні для особливо довірених осіб). Однак низку знімків декому вдалось скопіювати, а дехто опублікував з власних архівів. Так, Ігор Марчук один колективний знімок бульбівців надрукував у своїй книзі «Командир УПА-Північ Дмитро Клячківський» і надав мені електронну версію його.

Відтак, читаючи дані про упізнання знімка №9, я зрозумів, що мова саме про групове фото бульбівців. Агент каже: «Бульба в серой шапке (фот. тех же времен что и 6, 7, 8) в шапке с опущенными наушниками и в пиджаке растегнутом – ЗУБАТЫЙ (похож)». (ГДА СБУ.-Ф.-65.-Спр.9134.-Т.4.-Арк.104).

Отже відсьогодні ми маємо уявлення як виглядав начальник штабу УПА Бульби-Боровця, про якого отаман писав: «Леонід Щербатюк, син полковника Армії УНР, мав у своїй крові все те, що характеризує доброго вояка і палкого патріота. Народився він в Києві, по професії інженер-економіст, старшина резерви польської армії. Високоінтелігентна і бездоганно-чесна людина. Крім української мови, він добре володів російською, польською, німецькою, англійською та французькою мовами. Перед війною працював, як представник одної Бориславської нафтової фірми в Англії. Повернувся до Західньої України перед самим вибухом війни в 1939 році тільки для того, щоб у часі воєнної завірюхи не лишитися поза межами рідної землі. Горів бажанням активно воювати за визволення України від загарбників. Політично-розвинений, демократ, далекозорий прогностик, блискавичний тактик, ощадний і скромний господарник. Відважний та хоробрий боєць, вирозумілий начальник та вірний товариш вояка. За „Зубатого” всі наші люди були готові кожної хвилини наложити головою».

Іван Ольховський, журналіст-дослідник життєдіяльності Тараса Бульби-Боровця.

Іван Ольховський, журналіст, дослідник життєдіяльності Тараса Бульби-Боровця. м. Київ.

Долучайтесь до сторінок ГІ “Поліська Січ” в соціальних мережах ВКонтакт і Facebook, та підписуйтесь на канал YouTube.

Ще статті автора:
Трагічна доля дружини Тараса Бульби-Боровця і фарс розіграний над нею;
Галичан нагодували гебістською тухятиною;
Коли виникла Українська Повстанська Армія?;


Опубліковано у НеПідшите. Додати до закладок постійне посилання.
Comments:

1 коментар до Встановлено фотообраз начальника штабу УПА Бульби-Боровця Леоніда Щербатюка-Зубатого

  1. Пінґбек: Хроніка УПА в містифікаційно-пропагандистських тенетах | Поліська Січ

Напишіть відгук