Алкоголь – підступна зброя окупанта!

Засновник УПА "Поліська Січ" Тарас Бульба-Боровець. Фото 1942 року.

Засновник УПА “Поліська Січ” Тарас Бульба-Боровець. Фото 1942 року.

ГОЛОВНА КОМАНДА УКРАЇНСЬКОЇ ПОВСТАНЧОЇ АРМІЇ

Відпис до1-го березня 1943 р.:.

В І Д О З В И

УКРАЇНЦІ!

Окупаційна політика Німеччини супроти України ведеться по лінії кольоніяльного грабунку та варварського нищення народу. Це нищення озвіріла німота переводить всіми засобами. Крайня нужда, холод, голод, грабіж майна, оскаженілий терор, примусові тяжкі роботи, тюрми, концлагери, розстріли, шибениці та масові масакри безборонних жінок і дітей, це все засоби окупанта, якими він старається вигубити український народ.

Але ще гіршим нещастям для нашого народу є накинений ворогом  а л ь к о г о л і з м. Ограбований і доведений окупантами до скрайнього одчаю народ, шукає забуття в самогоні. Страшна язва п’янства стає загально-народнім лихом. Вона охоплює всі верстви громадянства від селян до інтелігенції. Надмірне вживання алькоголю затуманює розум, присипляє чуйність народу, ослаблює його волю та викликає повну байдужість до зовнішнього світу і оточуючої нас дійсності. Алькоголізм зроджує цілі маси національних зрадників і шпигунів та причинюється до повставання різних злодійсько-грабіжницьких банд. Ці банди своєю злочинною діяльністю збільшують пануючу анархію в краю і стягають на безневинних людей безоглядні репресії окупаційної влади.

УКРАЇНЦІ! Не через самогон дорога до рятунку нашої Батьківщини! Не п’янством, а тверезістю та політичною витривалістю і чинною акцією в організованих рядах визволимо Україну з чужого ярма. Алькоголізм, це один з найгрізніших наших ворогів. Недаром окупанти його не поборюють, а навпаки, сприяють ще більшому його розвиткові. Вони добре знають, що алькоголь, це найкращий середник до духового і фізичного розкладування та самовинищування поневолених народів.

Теперішня війна, це тотальна, всеобіймаюча боротьба, яка вимагає найбільшого напруження всіх життєвих сил народу. Український народ у цій боротьбі за своє краще завтра мусить покладатися виключно на власні сили. З тих оглядів, ці сили мусять бути збережені у моральній чистоті та фізичній справності до слушного часу. На цей слушний час мусимо чекати не з залежними руками при чарці, а в послідовній підготовчій та боєвій роботі. Вирішна хвилина не сміє застати нас розгубленими та не приготованими.

Тому Головна Команда Української Повстанчої Армії, маючи на увазі такі шкідливі наслідки алькоголізму для нашого загалу постановила розпочати безоглядну боротьбу з цею всенаціональною хворобою. Українська збройна сила абсолютно не буде толерувати, щоб життєві сили народу та мобілізаційний матеріал розкладалися і безкорисно нищилися через моральну нездисциплінованість суспільної маси, яка не має власної волі стриматися від поганих звичок.

Українська збройна сила також не дозволить, щоб самогонщики переводили хліб в обличчі голоду, що вже охопив більшу половину України і загрожує цілому краєві.

Кожний чесний українець не має права забувати, що його Батьківщина знаходиться в тяжкій жалобі. Що дня в боротьбі за волю Рідного Краю проливається кров його найкращих синів; що дня гинуть сотні людей на важких роботах та від куль і шибениць ворожого терору. Фронт знов повертається на українські землі разом з його жахливими наслідками. В таких обставинах не час на піяцькі розваги.

Беручи всі ці моменти під увагу Головна Команда Української Повстанчої Армії спеціяльним наказом перш за все категорично заборонила всім воякам Української Повстанчої Армії вживати які будь алькогольні напитки та наказала своїй жандармерії розпочати безоглядну боротьбу з алькоголізмом серед українського громадянства.

Цією дорогою Головна Команда Української Повстанчої Армії закликає ціле українське громадянство до боротьби з алькоголізмом та наказує з днем 1-го березня 1943 р.: 1) знищити всі самогонні апарати та спинити продукцію самогону і торговлю всяким алькоголем. 2) припинити п’янство та всякі піяцькі бешкети. 3) здержатися від гучних забав.

ЦДАГОУ. Ф.1. Оп.70.Спр.992. Арк.49. Машинопис.


Про автора Iван Oльховський

журналіст, дослідник української історії, видавець
Опубліковано у НеПідшите. Додати до закладок постійне посилання.
Comments:

Напишіть відгук